- بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گلستان - https://bmgolestan.ir -

مدیرکل بنیاد مسکن استان گلستان : ۶۱درصد منازل روستاییان گلستان غیرمقاوم است

بنا به گزارش روابط عمومی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گلستان، مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گلستان از وجود ۲۰۳ هزار واحد مسکونی روستایی در گلستان خبر داد و گفت: از این تعداد ۱۲۴ هزار واحد، معادل ۶۱ درصد در برابر حوادث طبیعی غیرمقاوم و بی دوام بوده و نیازمند استحکام بخشی هستند.

محمدتقی زمانی نژاد درخصوص ضرورت استحکام بخشی این واحدها اعلام کرد که طرح نوسازی و مقاوم سازی واحدهای مسکونی سالانه برای ۲۰۰ هزار واحد در کل کشور باید اجرا شود که در گلستان این طرح از سال ۸۴ با تصویب ۵۷ هزار واحد در دستور کار قرار گرفته و در این مدت ۵۳ هزار واحد نوسازی و مقاوم سازی و به بهره برداری رسیده است.
وی با بیان این که در اجرای این طرح به مالکین واحدهای روستائی وام های ویژه پرداخت می شود، اظهار داشت: سهم استان گلستان در پرداخت این تسهیلات امسال در قالب پنج هزار و ۳۰۰ واحد (متقاضی) بوده که تاکنون ۶۱۴ متقاضی این وام را دریافت کرده اند.
زمانی نژاد از گلستانی ها خواست که به منظور دریافت تسهیلات مسکن روستایی و مسکن در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت، به مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال با کارمزد پنج درصد و بازپرداخت ۱۵ ساله، به شعب بنیاد مسکن مراجعه کنند.
وی همچنین با اشاره به ۵ دی ماه سالروز حادثه زلزله بم، گفت: کاهش خسارت های ناشی از بلایای طبیعی نیازمند توجه به مراحل مختلف مدیریت بحران اعم از آمادگی، پیشگیری، مقابله و بازسازی است.
به گفته وی، گلستان در این ارتباط طی سال های گذشته متولی بازسازی ۱۰ هزار واحد مسکونی خسارت دیده ناشی حوادث غیرمترقبه و بلایای طبیعی در سطح استان و کشور بوده است.
لازم به ذکر است در استان گلستان ۳۰ شهر و ۹۶۷ روستای بالای ۲۰ خانوار وجود دارد، حدود نیمی از جمعیت یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفری استان در روستاها ساکن هستند که غیر مقاوم بودن ۶۱ درصد واحدهای مسکونی این مناطق ایمنی روستاییان را همواره در معرض خطر قرار داده است.