توجه ویژه بنیادمسکن به شهرستان محروم و مرزی مراوه تپه/مطالعات اجتماعی و ساختاری برای جابه‌جایی روستاهای مخزن سدچایلی انجام شد

 

 

مهندس حسینی گفت: امسال نیز بنا داریم در قالب طرح‌های مختلفی که در زمینه تولید مسکن داریم حدود یکهزار واحدمسکونی در روستاهای شهرستان مراوه تپه بسازیم.

 

به گزارش روابط عمومی بنیادمسکن انقلاب اسلامی گلستان، مهندس سیدمحمد حسینی در جلسه شورای اداری شهرستان مرزی و محروم مراوه‌تپه که با حضور استاندار، معاونان و مدیران دستگاه‌های اجرایی برگزار شد، اظهارکرد: در یکی دو سال اخیر حدود ۲ هزار واحد مسکونی در قالب طرح‌های مختلف مانند مسکن حمایتی، نوسازی بافت‌های فرسوده روستایی و غیره در این شهرستان احداث شده است.

 

مدیرکل بنیادمسکن گلستان با بیان اینکه با توجه به سطح درآمدی مردم مراوه‌تپه، اغلب آنان جزو دهک‌های پایین جامعه و جزو گروه‌های هدف بنیادمسکن برای احداث مسکن حمایتی هستند، گفت: علاوه بر تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی، کمک‌های بلاعوض، سیمان و میلگرد رایگان در قالب طرح مسکن محرومان پیش بینی شده است که عدد قابل توجهی از این واحدها در شهرستان مراوه‌تپه ساخته خواهد شد.

 

وی افزود: امسال نیز بنا داریم در قالب طرح‌های مختلفی که در زمینه تولید مسکن داریم حدود یکهزار واحدمسکونی در روستاهای شهرستان مراوه تپه بسازیم.

 

مهندس حسینی به پرداخت کمک بلاعوض برای تکمیل واحدهای مسکونی نیمه تمام هم اشاره کرد و گفت: مصوبه‌ای در نهاد ریاست جمهوری داشتیم تا کمک بلاعوض ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومانی برای یکهزار و ۵۰۰ واحدی که در سال‌های قبل تسهیلات و کمک بلاعوض دریافت کردند اما موفق به تکمیل نشدند، پرداخت شود که در این زمینه نیز شهرستان مراوه تپه با توجه به حجم محرومیت‌هایی که دارد، به صورت ویژه دیده خواهد شد.

 

مدیرکل بنیادمسکن گلستان در ادامه به موضوع جابه‌جایی روستاهای کاسه سد چایلی هم اشاره کرد و گفت: گفتگوهای مقدماتی با شرکت آب منطقه‌ای در این باره انجام شده بود اما شرایط در سد نرماب زودتر فراهم شد و بنیادمسکن کار جابه‌جایی روستاهای مخزن سد نرماب را از سال گذشته آغاز کرد.

 

وی ادامه داد: براساس اعتباری که آب منطقه‌ای در اختیار ما قرار داد، مطالعات اجتماعی و ژئوتکنیک انجام و مکان جدید برای استقرار روستاها شناسایی شد. برای اینکار ۳۹۲ هکتار زمین جانمایی کردیم که هر دو روستا در یک پهنه مستقر می‌شوند و از همین روی سه پهنه برای جابه‌جایی روستاهای مخزن سد چایلی پیش بینی شد.

 

مهندس حسینی گفت: اقدامات اولیه برای تملک زمین انجام شده و برای اینکار نیاز به کددار شدن روستا و تهیه طرح هادی است. اعتباری که آب منطقه‌ای اختصاص داده بود را به عنوان حقوق عرفی مراتع به منابع طبیعی پرداخت کردیم و منتظر واگذاری زمین هستیم.

 

وی با بیان اینکه مکان‌های عمومی، حجم معابر و برآورد هزینه‌ها در جابه‌جایی روستاهای مخزن سد چایلی انجام شده است از آمادگی بنیادمسکن برای استقرار و تجهیز کارگاه برای جابه‌جایی این روستاها در صورت تامین اعتبار از سوی آب منطقه‌ای خبر داد.

 

 

تاریخ انتشار: ۱۶ فروردین، ۱۴۰۱ Print This Post نسخه قابل چاپ |


  • گرگان، میدان بسیج، سایت اداری استانداری
  • تلفن تماس: 2-32480281 017
  • نمابر: 32480280 017
  • سامانه پیامکی: 100000100100
  • پست الکترونیکی: info@bmgolestan.ir

© تمامی حقوق مادی و معنوی این پرتال متعلق به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گلستان می باشد.