تاکید بر همکاری‌های بین دستگاهی برای توسعه روستایی در گلستان / مصوبه‌های سفر برای آبادانی روستاها پیگیری می‌شود

 

 

نشست مشترک مدیران و معاونان اداره کل دفتر امور روستایی استانداری و بنیادمسکن گلستان برگزار و بر همکاری‌های بین دستگاهی برای رفع مشکلات روستاها، اجرای پروژه‌های عمرانی و  توسعه روستایی تاکید شد.

 

به گزارش روابط عمومی بنیادمسکن انقلاب اسلامی گلستان، مهندس سیدمحمد حسینی در نشست مشترک با مدیرکل و معاونان دفتر امور روستایی استان اظهارکرد: ما در مجموعه بنیادمسکن خود را خادم مردم و بازوی خدمتگزار دولت می‌دانیم و بنیاد در همه دولت‌ها، در هر عرصه‌ای که نیاز به حضورش بود، فارغ از هرگونه گرایش سیاسی وارد میدان شد.

 

مدیرکل بنیادمسکن گلستان یکی از موضوعات مهم در روستاها را صدور اسناد مالکیت عنوان کرد و گفت: شاخص برخورداری واحدهای مسکونی روستایی کشور از سند مالکیت حدود ۶۳ درصد بوده در حالیکه این شاخص در استان گلستان نزدیک به ۴۲ درصد است. علت این عقب‌افتادگی در صدور اسناد ملکی این است که از حدود ۹۳۳ روستای استان ۶۰۰ روستا در مالکیت بنیاد علوی است و تا سال گذشته ورودی برای صدور اسناد در این روستاها نداشتیم.

 

وی افزود: سال گذشته و پس از دستور رهبر معظم انقلاب، واگذاری اراضی تحت مالکیت بنیاد علوی به مردم در دستور کار قرار گرفت. در استان گلستان علاوه بر ۶۰۰ روستا، ۱۷ شهر هم مشمول این دستورالعمل شد. از تیرماه سال گذشته که اقدامات اولیه آغاز شد تاکنون نقشه‌برداری اولیه در ۵۰۰ روستا انجام شد و در حال تشکیل پرونده برای ارسال به بنیاد علوی هستیم. پس از انجام واگذاری‌ها، فرآیند صدور سند با همکاری بنیادمسکن و ثبت اسناد آغاز می‌شود.

 

وی در ادامه بر لزوم نوسازی بافت‌های فرسوده در روستاها تاکید کرد و گفت: از نظر داشتن تعداد واحدهای مسکونی غیرمقاوم در روستاها، جزو ۵ استان اول هستیم.  براساس هدفگذاری که در کشور انجام شده، قرار است طی ۱۰ سال و در قالب دو برنامه ۵ ساله، همه واحدهای مسکونی غیرمقاوم در روستاها نوسازی و بهسازی شود.

 

مهندس حسینی با اشاره به نتیجه سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ اظهارکرد: در آن سال از ۲۲۸ هزار واحد مسکونی روستایی ۱۲۸ هزار واحد فرسوده و غیرمقاوم بود. از ان سال تاکنون ۳۰ هزار مسکن روستایی در استان نوسازی شده و اگر بتوانیم سالانه ۱۰ هزار واحد را نوسازی کنیم به هدف طرح در مدت ۱۰ سال آینده دست خواهیم یافت. هرچند این اتفاق کار سختی است اما با افزایش سقف تسهیلات، استقبال برای نوسازی این واحدها بیشتر شده است.

 

وی به نکته مهم دیگری در بحث ساخت مسکن اشاره کرد و گفت: متاسفانه در برخی مناطق استان به ویژه نوار شمالی و شرق استان شاهد ساخت واحدهای مسکونی غیرفنی با مصالح مرغوب هستیم که این واحدها در زمان وقوع حادثه، خسارت‌های فراوان و مرگباری به دنبال خواهد داشت. بنابراین لازم است هر دستگاهی که در این زمینه متولی است جلوی اینگونه ساخت و سازهای غیراصولی و غیرفنی را بگیرد.

 

مدیرکل بنیادمسکن گلستان یادآور شد: در سال ۹۵ حدود ۴۴ درصد واجدهای مسکونی در روستاهای استان مقاوم بود که اکنون به ۵۷ درصد رسیده این در حالی لست که شاخص کشوری حدود ۵۲ درصد است. هرچند در این لخش نسبت به شاخص کشوری وضعیت بهتری داریم اما تعداد واحدهای مسکونی غیرمقاوم در روستاهای استان خیلی زیاد است.

 

وی درباره اجرای طرح‌های هادی روستایی هم گفت: در شاخص شروع طرح در روستاها وضعیت خوبی داریم و در حدود ۷۰۰ روستا دست‌کم یک فاز از طرح شروع شدا است اما در اتمام فاز نخست طرح، شاخص کشور ۱۶ درصد و در استان حدود ۹ درصد است.

 

مهندس حسینی خاطرنشان کرد: در جریان سفر رئیس جمهور به استان پیشنهاداتی در حوزه ساخت مسکن روستایی و اجرای طرح هادی داشتیم که باید پیگیری شود. ضمن اینکه برای این سفر پیشنهاد ۹۰۰ میلیارد تومانی برای اجرا و بازنگری طرح هادی داشتیم که چون ردیف ملی این پروژه‌ها حذف شده بود از مصوبه‌های سفر کنار گذاشته شد اما با پیگیری‌های بنیاد مسکن، نمایندگان مجلس و غیره این اعتبار از منابع ملی بار دیگر برقرار شد و الان ما در حال پیگیری برای تصویب این اعتبار در قالب مصوبه‌های مکمل سفر ریاست جمهوری به استان هستیم.

 

وی افزود: یکی دیگر از موضوعاتی که در سفر دولت مصوب شد ساخت سالانه ۷ هزار واحدمسکونی و تامین زمین برای ساخت و ساز مسکن بود که ما اقدامات خوبی در این زمینه انجام داده بودیم و برای نخستین بار در کشور از متقاضیان مسکن در روستاها ثبت نام کردیم و برای سال اول اجرای طرح نهضت ملی مسکن، متقاضی داریم.

 

دکتر نصیبی، مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری گلستان نیز در این نشست بر پیگیری‌های مشترک موضوعات اولویت‌دار در روستاها تاکید کرد و گفت: برای اینکه بتوانیم موضوعات از جمله مصوبه‌های سفر را به نتیجه برسانیم باید پیگیری‌های خود را به صورت هماهنگ انجام دهیم.

 

وی درباره تامین زمین برای ساخت مسکن در روستاها اظهارکرد: شاید در برخی روستاها اراضی دولتی وجود داشته باشد که از آن مطلع نباشیم و باید با کمک دهیاران این اراضی را شناسایی کنیم. دهیاران و شوراهای روستاهایی که برای تامین زمین محدودیت و مشکلاتی داریم را باید به صورت گروهی دعوت کنیم و از انان بخواهیم ظرفیت خود را برای شناسایی اراضی ملی یا تامین زمین از اشخاص به کاربگیرند.

 

آقای نصیبی درباره سامانه ” راهبر” که یکسالی است به صورت آزمایشی در بنیاد مسکن استان گلستان به اجرا درآمده است، افزود: این سامانه اقدام خوبی برای ارائه خدمات غیرحضوری به روستاییان است و ما نیز از آن حمایت خواهیم کرد.

 

 

تاریخ انتشار: ۱۶ فروردین، ۱۴۰۱ Print This Post نسخه قابل چاپ |


  • گرگان، میدان بسیج، سایت اداری استانداری
  • تلفن تماس: 2-32480281 017
  • نمابر: 32480280 017
  • سامانه پیامکی: 100000100100
  • پست الکترونیکی: info@bmgolestan.ir

© تمامی حقوق مادی و معنوی این پرتال متعلق به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گلستان می باشد.