توسعه روستاها نیازمند بازنگری در طرح‌های هادی/ طرح در ۱۵۲ روستا بازنگری می‌شود

 

 

مهندس سیدمحمد حسینی، مدیرکل بنیادمسکن گلستان:

 

طرح هادی روستایی، ضمن ساماندهی و اصلاح بافت موجود، میزان و مکان گسترش آن را در آینده و نحوه کاربری‌های مختلف از قبیل مسکونی، تجاری، کشاورزی و تأسیسات و تجهیزات و همچنین نیازمندی‌های عمومی روستا را برحسب مورد در قالب مصوبات طرح ساماندهی فضا و سکونتگاه‌های روستایی و طرح های جامع ناحیه‌ای تعیین می‌کند.

 

حدود ۴۷ درصد جمعیت استان گلستان در روستاها سکونت دارند و حفظ و ماندگاری این جمعیت در روستاها نیازمند افزایش خدمات رسانی و عمران و آبادانی آنها است.

 

امروز حاشیه نشینی نه فقط برای شهرهای بزرگ استان بلکه برای برخی روستاها نیز به یک معضل جدی تبدیل شده است. مناطقی که نمی‌توان امکانات و خدمات شایسته‌ای به ساکنان آن ارائه کرد ضمن اینکه مناطق حاشیه شهرها و روستاهای بزرگ آبستن آسیب‌های اجتماعی متعدد است.

 

بنیادمسکن انقلاب اسلامی در راستای سیاست‌های کلان نظام اسلامی و دولت خدمتگزار برای نگه داشت این جمعیت در روستاها و جلوگیری از مهاجرت آنان به شهرها و حتی زمینه‌سازی برای مهاجرت معکوس اقدامات عمرانی خوبی را در قالب طرح‌های هادی روستایی در دستور کار قرار داده است.

 

از سال ۸۸ که تهیه و اجرای طرح‌های هادی در روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور آغاز شد تا امروز خدمات ارزنده‌ای در حوزه تأمین زیرساخت‌های عمرانی به مردم ارائه شده است و در استان گلستان هم بررسی‌های کارشناسان و مهم‌تر از همه نظرات مردم، نشان می‌دهد آبادانی و توسعه عمرانی روستاها هم جزو مطالبه‌های اصلی و اساسی مردم بوده و هم اینکه کارهایی که تاکنون انجام شده توانسته است رضایت نسبی مردم را به همراه داشته باشد.

 

استان گلستان دارای ۹۳۳ روستا با جمعیت بالای ۲۰ خانوار است که برای همه این روستاها طرح هادی تهیه شده است اما از زمان تهیه طرح در این روستاها حدود ۱۲، ۱۳ سال می‌گذرد که بخشی از آنها نیازمند بازنگری هستند تا اگر نیاز به تعیین کاربری‌های جدید، توسعه فضای کالبدی و الحاق بخشی از اراضی به بافت وجود دارد، اقدام شود.

 

در سال‌های اخیر طرح هادی در ۴۰۹ روستای استان گلستان بازنگری شده اما طرح هادی ۴۰۶ روستا همچنان نیازمند بازنگری است. موضوعی که برای روستاییان و به ویژه در ساخت و سازهای جدید دارای اهمیت زیادی است و حتی در جریان سفر رئیس جمهور به استان در هفته‌های گذشته به عنوان مهم‌ترین مطالبه مردم از مجموعه بنیادمسکن اعلام شده است.

 

به طور قطع بازنگری در طرح‌های هادی و توجه به نیازهای مردم در این طرح‌ها، علاوه بر زمینه سازی برای ساخت و سازهای مجاز در بافت روستا، زمینه ماندگاری جمعیت روستایی و تقویت حوزه اشتغال و تولید را هم به همراه خواهد داشت.

 

در سال ۱۴۰۰ افزون بر ۱۶ میلیارد تومان اعتبار برای بازنگری طرح‌ هادی ۱۵۲ روستای استان پیش بینی شد که برای این روستاها مشاور برای انجام مطالعات بازنگری انتخاب شده است.

 

ذکر این نکته هم لازم است که انجام مطالعات بازنگری و نقشه‌برداری و پس از آن ارائه طرح در جلسه‌های کارشناسی و تصویب آنها فرآیندی ۷ تا ۸ ماهه بوده که لازم است متولیان در حوزه روستا و مردم در جریان آن قرار بگیرند.

 

سال ۱۴۰۰ را می‌توان سال جهش سه برابری در بازنگری طرح‌های هادی دانست چون سال ۹۹ با توجه به اعتباراتی که اختصاص پیدا کرد طرح هادی ۵۰ روستا بازنگری شد.

 

هرچند ممکن است در بازنگری طرح‌‎های هادی روستایی محدودیت اعتباری وجود داشته باشد اما برای اینکه نیاز روستاییان برای ساخت و سازها برطرف شود بیش از یکهزار و ۲۰۰ مورد الحاق به بافت به صورت موردی اتفاق افتاده است تا کار مردم روی زمین نماند.

 

تاریخ انتشار: ۱۶ فروردین، ۱۴۰۱ Print This Post نسخه قابل چاپ |


  • گرگان، میدان بسیج، سایت اداری استانداری
  • تلفن تماس: 2-32480281 017
  • نمابر: 32480280 017
  • سامانه پیامکی: 100000100100
  • پست الکترونیکی: info@bmgolestan.ir

© تمامی حقوق مادی و معنوی این پرتال متعلق به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گلستان می باشد.