مسکن مهر

تاریخچه
بند «د» ذیل تبصره ۶ بودجه سال ۱۳۸۶ کل کشور بر تأمین مسکن مناسب برای آحاد ملت به خصوص اقشار کم درآمد تأکید جدی داشته و جهت نیل به اهداف تعیین شده راهکارهای متعددی منجمله اجاره بلند مدت زمین در چاچوب حق بهرهبرداری از زمینهای دولتی به منظور کاهش قیمت واحدهای مسکونی و حذف قیمت زمین از قیمت تمام شده واحد مسکونی را پیشنهاد نمود.
دستورالعمل اجرایی آییننامه اجرای بند د تبصره ۶ قانون بودجه سال ۸۶ توسط وزارت مسکن و شهرسازی در جهت اجرایی شدن اهداف طرح مذکور تهیه و در تاریخ ۸۶/۴/۱۳ توسط وزیر محترم مسکن و شهرسازی ابلاغ گردید که طی تبصره ۴ ذیل بند «ب» آن کلیه وظایف وزارت مذکور در خصوص اجرای طرح مسکن مهر در شهرهای زیر ۱۲۰۰۰ نفر اعم از تهیه زمین، دریافت لیست متقاضیان پالایش شده از وزارت تعاون و معرفی متقاضیان به بانکهای عامل جهت اخذ تسهیلات و نظارت بر تهیه طرحهای آماده سازی تفکیکی و عملیات آمادهسازی و عملیات ساخت واحدها به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی واگذار گردید.
دولت محترم در جهت پیشبرد اهداف یادشده در زمینه تولید و عرضه مسکن، قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن را تهیه و به عنوان لایحه یک فوریتی در تاریخ ۸۶/۳/۱ جهت تصویب به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد و متعاقباً مجلس شورای اسلامی نیز در تاریخ ۸۷/۲/۲۵ قانون مذکور را با تأیید شورای محترم نگهبان مصوب نمود.
در تاریخ ۸۷/۹/۱۸ طی مصوبه هیأت محترم دولت و با امضای معاون اول محترم رئیس جمهور در شهرهای زیر ۲۵۰۰۰ نفر جمعیت اقدامات مربوط به مسکن مهر به قائم مقامی وزارت مسکن و شهرسازی به عهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قرار داده شد.
شیوه نامه اجرایی طرح مذکور در شهرهای زیر ۲۵۰۰۰ نفر جمعیت با مبنای واگذاری مسئولیت کلیه امور مسکن مهر به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در تاریخ ۸۸/۲/۷ از سوی وزیر محترم مسکن ابلاغ گردید که به همراه فرمها و دستورالعملهای اجرایی پیوست آن مهمترین منبع و مرجع طرح مذکور در شهرهای زیر ۲۵۰۰۰ نفر جمعیت میباشد.
اهم فعالیتهای گروه مسکن مهر :
۱-     تامین زمین : شناسایی اراضی ملی مناسب در محدوده شهرها توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با همکاری اداره کل مسکن و شهرسازی و سایر دستگاه های دولتی و در صورت عدم وجود اراضی ملی به صورت توافق با مالکین خصوصی اقدام می نماید.
۲-    پالایش متقاضیان واجد شرایط : متقاضیان می بایست دارای شرایط متاهل یا سرپرست خانوار  ، فاقد مسکن و زمین مسکونی ، دارای فرم (ج) سبز،  ۵ سال سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا بوده و همچنین از تسهیلات طرح ویژه بهسازی و مسکن روستایی استفاده نکرده باشد .، توانایی باز پرداخت اقساط تسهیلات بانکی مربوطه، توانایی تامین مابه التفاوت هزینه های اجرایی با تسهیلات بانکی متعلقه
۳-    متقاضیان مسکن که دارای زمین ملکی( با سند یا برگه واگذاری قابل ترهین نزد بانک) می باشند، به شرط دارا بودن سایر شرایط، می توانند جهت دریافت تسهیلات بانکی برای احداث واحد مسکونی اقدام نمایند
۴-     تسهیلات ساخت و آماده سازی : میزان تسهیلات به ازای هر واحد در صورت ساخت سنتی ۲۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال ، در صورت ساخت نیمه سنتی ۲۲۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال و فنآوری نوین ۲۵۰/۰۰۰/۰۰۰ تسهیلات بانکی با معرفی بنیاد مسکن به بانک مسکن پرداخت می گردد .  • گرگان، میدان بسیج، سایت اداری استانداری
  • تلفن تماس: 2-32480281 017
  • نمابر: 32480280 017
  • سامانه پیامکی: 100000100100
  • پست الکترونیکی: info@bmgolestan.ir

© تمامی حقوق مادی و معنوی این پرتال متعلق به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گلستان می باشد.