- بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گلستان - http://bmgolestan.ir -

بیش از ۸۹ هزار تخلف ساختمانی در روستاها و حاشیه روستاها به مسئولان گزارش شد

بنا به گزارش روابط عمومی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گلستان، بیش از ۸۹ هزار تخلف ساختمانی در روستاها و حاشیه روستاها توسط مجموعه بنیاد مسکن به مسئولان گزارش شده است.
مهندس شاملو، معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور گفت: تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری تعداد ۸۹ هزار و ۱۸۱ مورد تخلفات ساختمانی در روستاها و اطراف آنها به مسئولان کشور گزارش شده است.
مهندس شاملو در سمینار تخصصی پیشگیری از تصرفات غیر قانونی اراضی ملی و عمومی که با حضور کارشناسانی از ۷ استان کشور در گرگان برگزار شد، اظهار کرد: بنیاد مسکن از نهاد های انقلاب اسلامی است و بحث مقاوم سازی و نوسازی مسکن های روستایی، طرح های هادی، سند دار کردن ملاک روستایی، تهیه و اجرای طرح های بهسازی و احیا بافت های با ارزش و تهیه طرح های توسعه ای روستایی از جمله کارهایی است که در این بنیاد انجام می شود.
وی با اشاره به اینکه ۹۸ درصد از روستاهای بالای ۲۵ خانوار دارای طرح هادی هستند، افزود: هدف طرح های هادی ایجاد زمینه برای توسعه عمران روستاها با توجه به شرایط اجتماعی و فرهنگی هر منطقه است.
معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور با بیان اینکه تا پایان اردیبهشت ماه ۸۹ هزار و ۱۸۱ مورد تخلف ساختمانی در روستاهای کشور و حاشیه آنها گزارش شده است، افزود:  این ها مواردی است که یا در داخل روستا و یا حاشیه روستاها هستند.
شاملو اضافه کرد: در ۷ استانی که در این سمینار حضور دارند، بیش از ۲۷ هزار مورد تخلف ساخت و ساز در روستاها اعلام شده است که ۱۵ هزار مورد آن در داخل روستاها بوده و مابقی در اطراف روستاها بوده است.
وی عنوان کرد: ۷۵ هکتار ساخت و ساز خلاف قانون در روستای زیارت انجام شده است. این در حالی است که ۴۰ هکتار طرح هادی در این روستا مصوب بوده است. در روستای زیارت ۱۲۳۰ واحد مسکونی غیر مجاز ساخته شده است.
معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور بیان کرد: روستای روی گوند فخر آباد نیز جزو روستاهایی بوده است که در ساخت و ساز غیر قانونی آمار بسیار بالایی داشته است.
وی با بیان اینکه دهیاری ها بعضا بدون استعلام پروانه صادر می کنند، گفت: عدم نظارت دهیاری ها بر ساخت و ساز در روستاها یکی از موارد بوجود آورنده تخلفات ساخت و ساز در روستاها است.
معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور، ابهام در قوانین، عدم نظارت بر ساخت و ساز ها و عدم تبعیت از طرح های توسعه استانی را از دیگر موارد بوجود آورنده تخلفات ساخت و ساز عنوان کرد.
مهندس شاملو تاکید کرد: کمیسیون ماده ۹۹ یک منبع درآمد و پول تو جیبی برای بعضی از اشخاص شده است که باید به این موضوع رسیدگی شود.
وی با بیان اینکه افراد سودجو همواره با استفاده از نیاز مردم بستر کارشان آماده می شود، گفت: زندگی شهری زندگی کسل کننده ای شده و این نیاز موجب گسترش تخلفات ساخت و ساز غیر قانونی در روستاها شده است.
معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور در پایان عنوان کرد: ساخت و سازهای ویلایی و خانه دوم عمدتا توسط اقشار متوسط جامعه انجام می شود.
نخستین سمینار تخصصی پیشگیری با موضوع تصرفات غیرقانونی با حضور کارشناسانی از استانهای مازندران، گیلان، اردبیل، فارس، خراسان رضوی و البرز در گلستان به مدت دو روز در حال برگزاری است.