توسعه کشور به توسعه روستایی گره خورده است/حدود ۳.۸ میلیون واحدمسکونی روستایی و شهری سنددار شدند

 

 

 

 

مهندس شاملو گفت: توسعه کشور جز از طریق توسعه روستایی میسر نخواهد بود و همه دستگاه‌ها باید در زمینه رونق گردشگری، اجرای منظومه‌های روستایی، ایمن سازی روستاهای در معرض خطر، تامین زمین برای ساخت مسکن و غیره همکاری جدی داشته باشند،

 

به گزارش روابط عمومی بنیادمسکن انقلاب اسلامی گلستان، مهندس محمدرضا شاملو در جلسه قدردانی از عملکرد و همکاری ادارات کل منابع طبیعی و ثبت اسناد و املاک گلستان با بنیادمسکن در راستای اجرای ماده ۴ قانون ساماندهی، تولید و عرضه مسکن و صدور اسناد مالکیت روستایی شهری، این اقدامات را در توسعه روستایی بسیار موثر دانست و از مدیران و کارشناسان این دستگاه‌ها قدردانی کرد.

 

معاون عمران روستایی بنیادمسکن کشور با اشاره به سکونت ۴۷ درصد جمعیت گلستان در روستاها عنوان کرد: نگه داشتن این جمعیت در استان ناشی از توجه و کمک دستگاه‌های مختلف اجرایی به حوزه روستایی بوده و می‌تواند آینده بسیار خوبی را در این استان رقم بزند.

 

وی با تاکید براینکه توسعه کشور از طریق توسعه روستایی میسر خواهد بود، افزود: متاسفانه در یک جاهایی دچار غفلت شدیم که باید آن ها را جبران کنیم. در تحریم‌هایی که اتفاق افتاد خیلی از صنایع ما زمینگیر شدند و اگر در بخش کشاورزی وابستگی ما به خارج زیاد بود امروز با مشکلات عدیده و بزرگی مواجه می‌شدیم. اما همین روستاها و تولیدات آنها باعث شد، کشور از خیلی بحران‌ها عبور کند.

 

وی درباره تهیه طرح منظومه‌های روستایی در کشور و استان گلستان گفت: امیدواریم نتایج مطالعات منظومه‌های روستایی، هرچه زودتر وارد فاز اجرایی شود و بنیادمسکن نیز این آمادگی را دارد تا ورود بیشتری در این بخش داشته باشد.

 

مهندس شاملو به توسعه و رونق گردشگری در روستاها هم اشاره و اظهار کرد: اگر زیرساخت‌ها را تانین کنیم با برنامه ریزی مناسب، حمایت‌های جدی و آموزش افراد علاقه مند، بخش گردشگری می تواند یکی از محورهای توسعه استان باشد و برای روستاها درآمدزایی کند.

 

وی با تاکید بر ایمن سازی روستاهای در معرض خطر ادامه داد: ایمن سازی این روستاها به ویژه در گلستان که یک روستای حادثه‌خیز بوده یک ضرورت است. ماده ۲۷ قانون برنامه ششم هم در این زمینه تصویب شده بود و سازمان برنامه و بودجه هم حمایت کرد و دارای ردیف اعتباری شد اما منابع ان محدود است و لازم است در مرکز این موضوع پیگیری و تقویت شود.

 

وی در ادامه با قدردانی از منابع طبیعی در واگذاری اراضی ملی برای ساخت مسکن در روستاها گفت: ما شاهد افزایش قیمت زمین در روستاها هستیم و نگرانی جدی داریم همانطور که برای بخشی از جامعه شهری خانه‌دار شدن تبدیل به یک آرزو شده است، این اتفاق هم در روستاها بیفتد. امروز در برخی روستاها قیمت اراضی به متری ۱۰ میلیون تومان رسیده است و در این شرایط ما موظف هستیم به هر شکلی که شده به افراد نیازمند مسکن، برای خانه‌دار شدن آنان کمک کنیم.

 

معاون عمران روستایی بنیادمسکن کشور گفت: با افزایش قیمت مسکن در شهرها برخی روستاها حالت خوابگاهی پیدا کرده اند گه باید در برنامه ریزی‌های تولید مسکن به این موضوع هم‌ توجه کرد.

 

وی از ثبت اسناد و املاک برای صدور اسناد مالکیت در شهرها و روستاها قدردانی کرد و گفت: تا کنون بیش از سه میلیون و ۴۰۰ هزار سند در روستاها و بیش از ۳۰۰ هزار جلد سند مالکیت در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر صادر شده است.

 

مهندس شاملو خاطرنشان کرد: صدور اسناد مالکیت در عرصه فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی بسیار اثرگذار بوده است و امیدواریم این همواری استمرار داشته باشد. هم چتین در قانون بودجه هم حکمی داده شد که بر مبنای آن تبدیل اسناد دفترچه‌ای به اسناد تک برگ برای روستاییان هزینه‌ای نخواهد داشت.

 

 

تاریخ انتشار: ۲۰ اردیبهشت، ۱۴۰۱ Print This Post نسخه قابل چاپ |


  • گرگان، میدان بسیج، سایت اداری استانداری
  • تلفن تماس: 2-32480281 017
  • نمابر: 32480280 017
  • سامانه پیامکی: 100000100100
  • پست الکترونیکی: info@bmgolestan.ir

© تمامی حقوق مادی و معنوی این پرتال متعلق به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گلستان می باشد.