مدیرکل بنیادمسکن گلستان: ۲۰۸ روستا در استان گلستان نیازمند ایمن‌سازی است

 

 

مهندس حسینی با اشاره به اجرای پروژه‌های ایمن‌سازی در ۱۱۱ روستای استان گلستان گفت: هنوز ۲۰۸ روستای در معرض خطر در استان داریم که نیازمند اجرای پروژه‌های ایمن‌سازی هستند.

 

به گزارش روابط عمومی بنیادمسکن انقلاب اسلامی گلستان، مهندس سیدمحمد حسینی با بیان اینکه استان گلستان همواره در معرض خطر حوادث و سوانح طبیعی مختلف قرار دارد، اظهار کرد: همه ساله در این استان شاهد وقوع سیل، زلزله، رانش و لغزش زمین هستیم که در سال‌های اخیر خطراتی مانند فروچاله‌ها و فرونشست‌ هم به آن افزوده شده است.

 

مدیرکل بنیادمسکن گلستان با بیان اینکه ۳۱۹ روستای استان در معرض خطر حوادث مختلف قرار دارد، گفت: ۲۴۲ روستا که عمدتا در مناطق شرقی و شمالی استان واقع شده‌اند در معرض سیل، ۵۸ روستا در نوار جنوبی استان در معرض رانش و لغزش زمین و همچنین ۱۹ روستا نیز در معرض خطر فروچاله و فرونشست قرار دارد. ضمن اینکه برخی از روستاهای استان گلستان چند مخاطره‌ای است که مطالعات ایمن‌سازی بخشی از این روستاها با همکاری استانداری و پژوهشکده سوانح طبیعی بنیادمسکن کشور انجام شده است.

 

وی با تأکید بر لزوم ایمن‌سازی روستاهای در معرض خطر به اهداف اجرای این طرح هم اشاره کرد و افزود: شناسایی روستاهای در معرض خطر سوانح طبیعی و تعریف پروژه برای ایمن‌سازی متناسب با نوع مخاطره، تثبیت و مقاوم‌سازی یا جابه‌جایی برخی روستاها از منطقه خطر و ایجاد و حفظ امنیت و آرامش روستاییان در دستور کار قرار دارد.

 

مهندس حسینی با بیان اینکه تاکنون ۳۵ درصد روستاهای در معرض خطر در استان ایمن‌سازی شده است، گفت: از مجموع روستاهایی که تاکنون مطالعه شده، پروژه‌های ایمن‌سازی در ۱۱۱ روستا به اجرا درآمده و ۲۰۸ روستای دیگر نیز نیازمند ایمن‌سازی است.

 

وی خاطرنشان کرد: علاوه براین ۱۷۰ روستای دیگر استان نیز نیازمند مطالعات کارشناسی است که در صورت تأمین اعتبار این کار انجام خواهد شد.

 

مدیرکل بنیادمسکن گلستان توضیح داد که پروژه‌های ایمن سازی شامل اجرای شمع‌کوبی، ایجاد زهکش‌ها، دیوار حائل سنگی و بتنی، ایجاد برخی سازه‌ها از جمله پل، آبرو، کانال و غیره است.

 

وی با اشاره به نیمه تمام ماندن برخی پروژه‌های ایمن‌سازی روستاهای در معرض خطر اظهار کرد: در سفر اخیر دولت سیزدهم به استان گلستان ۵۵ میلیارد تومان برای رفع خطر و ایمن سازی این روستاها به تصویب رسید که در کمتر از یکماه ۲۰ میلیارد تومان از این اعتبارات به صورت نقدی به استان اختصاص یافت.

تاریخ انتشار: ۲۹ فروردین، ۱۴۰۱ Print This Post نسخه قابل چاپ |


  • گرگان، میدان بسیج، سایت اداری استانداری
  • تلفن تماس: 2-32480281 017
  • نمابر: 32480280 017
  • سامانه پیامکی: 100000100100
  • پست الکترونیکی: info@bmgolestan.ir

© تمامی حقوق مادی و معنوی این پرتال متعلق به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گلستان می باشد.