بنیادمسکن بازوی دولت در محرومیت‌زدایی و توسعه روستایی/امسال ۱۱ هزار خانه ایمن و مقاوم در روستاهای گلستان ساخته می‌شود

 

مهندس حسینی با اشاره به برنامه ریزی برای ساخت ۱۱ هزار واحدمسکونی در روستاهای استان گلستان گفت: تا کنون برای ۹ هزار و ۱۳۱ متقاضی، نقشه اجرایی تهیه و پروانه صادر و از این تعداد ۷ هزار و ۵۰۰ پرونده به بانک‌ها ارسال و ۵ هزار و ۳۸۳ فقره به عقد قرارداد بانکی منجر شده است.
به گزارش روابط عمومی بنیادمسکن انقلاب اسلامی گلستان، مهندس سیدمحمد حسینی در نخستین جلسه قرارگاه اجرای طرح نهضت ملی مسکن با گرامیداشت سالروز افتتاح حساب ۱۰۰ و تأسیس بنیادمسکن اظهار کرد: از افتتاح حساب ۱۰۰ با نگاه حکمیانه امام خمینی (ره) تا کنون شاهد اقدامات خوب بنیادمسکن به عنوان نهادی مردمی و انقلابی بوده‌ایم. بنیادمسکن در زمینه محرومیت‌زدایی و توسعه و عمران روستایی در کنار همه دولت‌ها حضور داشته و بازوی اجرایی آنها بوده است.
مدیرکل بنیادمسکن گلستان در ادامه به اجرای طرح نهضت ملی مسکن اشاره کرد و گفت: در راستای این طرح قرار است در مدت ۴ سال حدود ۹۴ هزار واحد مسکونی در استان ساخته شود که ۲۸ هزار واحد آن در روستاها و بقیه در شهرها خواهد بود.
وی افزود: تولی‌گری این طرح در همه روستاها و ۲۶ شهر زیر ۲۵ هزار خانوار استان برعهده بنیادمسکن است. تعهد سالانه ما در روستاها ساخت ۷ هزار واحد مسکونی است اما ما برای سال نخست طرح نهضت ملی مسکن احداث ۱۱ هزار واحد را برنامه‌ریزی کردیم.
مهندس حسینی توضیح داد: حدود ۵ هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی در قالب بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده روستایی، ۲ هزار واحد مسکن محرومان و همچنین ۴ هزار واحد مسکن جوانان ساخته می‌شود.
وی با اشاره به طراحی سامانه ثبت تقاضای مسکن در حوزه روستایی و ثبت نام ۱۷ هزار نفر در این سامانه گفت: حدود ۱۰ هزار متقاضی در روستاها و ۷ هزار نفر در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر متقاضی بودند که در حال پالایش هستیم.
مدیرکل بنیادمسکن گلستان افزود: تا کنون برای ۹ هزار و ۱۳۱ متقاضی، نقشه اجرایی تهیه و پروانه صادر شده است. از این تعداد ۷ هزار و ۵۰۰ پرونده به بانک‌ها ارسال و ۵ هزار و ۳۸۳ فقره به عقد قرارداد بانکی منجر شده است.
وی با اشاره به وقفه ۲، ۳ ماهه در پرداخت تسهیلات بانکی از بانک‌ها خواست تا نیمه خردادماه امسال، انعقاد بانکی همه پرونده‌های ارسالی را صادر کنند تا بتوان این عقب افتادگی را جبران کرد.
مهندس حسینی یکی از چالش‌های اجرای طرح نهضت ملی مسکن را کمبود زمین عنوان کرد و گفت: ۷۰۰ هکتار زمین برای طرح نهضت ملی برآورد شده که تا کنون ۱۴۰ هکتار آن از سوی منابع طبیعی تأمین شده است. در سال‌های اخیر قیمت زمین در روستاها افزایش زیادی پیدا کرده و حتی زمین در برخی روستاها گرانتر از تعدادی از شهرهای استان است و همین موضوع قدرت تأمین زمین را برای مردم تقریبا صفر کرده است.
وی افزود: با کمک منابع طبیعی‌، آموزش و پرورش، دهیاری‌ها و غیره ۴۲۰ هکتار زمین شناسایی کردیم و امیدواریم واگذاری این اراضی سرعت بگیرد. همچنین برای خرید ۱۱۰ هکتار زمین در بافت روستاها نیز توافقاتی شده و بنیادمسکن نیز اعتبار خوبی به استان اختصاص داده است.
مدیرکل بنیادمسکن گلستان با انتقاد از عدم همکاری برخی دستگاه‌های اجرایی برای واگذاری اراضی مازاد گفت: برخی دستگاه‌ها با وجود اینکه در بافت روستا یا مجاور بافت زمین دارند و این اراضی بلااستفاده مانده، برای واگذاری زمین همکاری ندارند که امیدواریم با تصویب شورای مسکن این مشکل برطرف شود.

تاریخ انتشار: ۲۱ فروردین، ۱۴۰۱ Print This Post نسخه قابل چاپ |


  • گرگان، میدان بسیج، سایت اداری استانداری
  • تلفن تماس: 2-32480281 017
  • نمابر: 32480280 017
  • سامانه پیامکی: 100000100100
  • پست الکترونیکی: info@bmgolestan.ir

© تمامی حقوق مادی و معنوی این پرتال متعلق به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گلستان می باشد.