شاخص شروع طرح هادی در گلستان بالاتر از متوسط کشوری است/برنامه ۱۰ ساله بنیادمسکن برای نوسازی خانه‌های غیرمقاوم و ناایمن در روستاها

مهندس حسینی با بیان اینکه گلستان در شاخص شروع طرح هادی در روستاها وضعیت بهتری نسبت به کشور دارد، گفت: طرح هادی در ۷۴ درصد روستاهای استان آغاز شده که این شاخص در کشور ۵۲ درصد است.
به گزارش روابط عمومی بنیادمسکن انقلاب اسلامی گلستان، مهندس سیدمحمد حسینی در حاشیه بازدید استاندار و اعضای شورای مسکن استان از نمایشگاه اقدامات و فعالیت‌های بنیادمسکن اظهار کرد: حدود ۲٫۵ درصد جمعیت کشور در گلستان سکونت دارند که ۴۷ درصد این جمعیت را روستانشینان تشکیل می‌دهند. همچنین هزار و ۴۵ آبادی در استان داریم که ۹۳۳ روستای آن بالای ۲۰ خانوار جمعیت دارند. بنابراین توجه به روستاها در استان گلستان یکی از اولویت‌های اساسی بوده و بنیادمسکن نیز تلاش کرده تا اقدامات و فعالیت‌های خوبی را در راستای محرومیت‌زدایی و توسعه و عمران این مناطق انجام دهد.
مدیرکل بنیادمسکن گلستان گزارشی از آخرین وضعیت بازنگری و اجرای طرح‌های هادی در روستاهای استان ارائه کرد و گفت: برای همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان طرح هادی تهیه شده و با توجه به افق ۱۰ ساله این طرح‌ها، بازنگری طرح هادی در ۴۷۷ روستا انجام شده و ۴۰۶ روستا نیز نیازمند بازنگری است.
وی افزود: با اعتبارات امسال بازنگری طرح هادی در ۱۵۲ روستا که شامل ۳۴ درصد روستاهای مشمول بازنگری است، در دست اقدام قرار گرفته است که تا ۶ ماه آینده بازنگری آنها به تصویب می‌رسد.
مهندس حسینی گفت: شاخص شروع طرح هادی در روستاهای کشور ۵۲ درصد اما در استان گلستان حدود ۷۴ درصد است اما برای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام نیازمند اعتبار ویژه‌ای هستیم. حدود ۳ هزار کیلومتر شبکه معبر در بافت روستاها داریم که تا کنون ۵۶۰ کیلومتر بهسازی شده و امیدواریم با اختصاص اعتبارات بیشتر شاهد شکل‌گیری نهضت ملی آسفالت در روستاها باشیم.
وی درباره بهسازی بافت تاریخی و باارزش روستاهای هدف گردشگری هم گفت: در سفر رئیس جمهور ۴۰ میلیارد تومان برای اجرای این طرح‌ها مصوب شد که تا کنون ۲۰ میلیارد تومان اعتبار نقدی به استان اختصاص یافته است.
مدیرکل بنیادمسکن گلستان درباره ایمن سازی روستاهای در معرض خطر استان بیان کرد: ۳۱۹ روستای استان در معرض حوادثی مانند سیلاب، رانش و زمین لغزش، زلزله، فرونشست و غیره قرار دارد که تا کنون ۱۱۱ روستا ایمن سازی شده است. همچنین در سفر اخیر دولت به استان نیز ۵۵ میلیارد تومان اعتبار برای این بخش مصوب شد که ۲۰ میلیارد تومان آن اختصاص پیدا کرد.
وی با اشاره به انجام مطالعات منظومه‌های روستایی و اشتغال پایدار در استان گفت: منظومه‌ها می‌توانند نقشه راه استان در زمینه رونق تولید، بهبود اقتصادی و معیشتی و ایجاد اشتغال در حوزه روستایی باشند. در حال حاضر فاز مطالعاتی این منظومه‌ها در ۲۷ بخش به اتمام رسیده است و به سمت اجرایی شدن این پروژه‌ها می‌رویم.
مهندس حسینی درباره صدور اسناد مالکیت در روستاها و شهرهای زیر ۲۵ هزارنفر استان اظهار کرد: ۲۸ درصد روستاهای استان اصلاحات ارضی است که کار صدور سند مالکیت در این روستاها تقریبا به اتمام رسیده است. اما نکته اساسی این است که ۶۰۰ روستا و ۱۷ شهر زیر ۲۵ هزار نفر استان تحت مالکیت بنیادعلوی است که همین امر باعث شده شاخص صدور سند در استان ۴۲ درصد و در کشور ۶۲ درصد باشد.
وی درباره مقاوم سازی واحدهای مسکونی روستایی نیز گفت: حدود ۲۲۸ هزار واحد مسکونی در روستاهای استان وجود دارد که از این تعداد تا کنون ۱۳۰ هزار واحد نوسازی شده است.
مدیرکل بنیادمسکن گلستان با بیان اینکه نزدیک به ۱۰۰ هزار خانه غیرمقاوم و ناایمن در روستاهای استان وجود دارد، افزود: در حال حاضر ۴۶ درصد واحدهای مسکونی در روستاهای استان غیرمقاوم است که در افق ۱۰ ساله همه این واحدها نوسازی می‌شود.

تاریخ انتشار: ۲۱ فروردین، ۱۴۰۱ Print This Post نسخه قابل چاپ |


  • گرگان، میدان بسیج، سایت اداری استانداری
  • تلفن تماس: 2-32480281 017
  • نمابر: 32480280 017
  • سامانه پیامکی: 100000100100
  • پست الکترونیکی: info@bmgolestan.ir

© تمامی حقوق مادی و معنوی این پرتال متعلق به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گلستان می باشد.