۴۳ درصد واحدهای مسکونی در روستاهای گلستان غیرمقاوم و ناایمن است/ جلوی ساخت خانه‌های غیرفنی و ناایمن در شرق و شمال استان گرفته شود

 

 

 

مهندس سیدمحمد حسینی، مدیرکل بنیادمسکن گلستان در جلسه شورای اداری شهرستان مراوه تپه با حضور استاندار گلستان گفت:

 

براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۹۵ تعداد ۲۲۸ هزار واحدمسکونی در روستاهای استان گلستان وجود داشت که از این تعداد ۱۲۸ هزار واحد غیرمقاوم و ناایمن بود. در سال‌های اخیر با تلاش‌های صورت گرفته و به ویژه بعد از سیل نوروز ۹۸، کار بهسازی و نوسازی واحدهای مسکونی فرسوده در روستاهای استان شتاب بیشتری گرفت‌.

 

اقدامات در این حوزه آنقدر موفقیت‌آمیز و نتیجه‌بخش بوده که در ۵ سال گذشته حدود ۱۳ درصد از تعداد واحدهای غیرمقاوم و ناایمن در روستاهای استان کاسته شده است.

 

مردم در طرح نوسازی بافت‌های فرسوده روستایی، نقش اصلی و اساسی را برعهده دارند و به نوعی میزبان هستند. با توجه به افزایش سقف تسهیلات بهسازی و نوسازی واحدهای مسکونی روستایی به ۲۰۰ میلیون تومان با کارمزد ۵ درصد، همکاری شبکه بانکی در پذیرش ضمانت سفته زنجیره‌ای، همکاری بخشداران و دهیاران در صدور پروانه‌ها و … شرایط خوبی برای ساخت خانه‌های مقاوم و ایمن در روستاها فراهم شده است.

 

تعداد واحدهای مسکونی غیرمقاوم و ناایمن در روستاهای استان گلستان از ۵۶ درصد در سال ۹۵ اکنون به ۴۳ درصد رسیده، هرچند اقدامات در زمینه نوسازی و بهسازی انجام شده اما هنوز حدود ۱۰۰ هزار خانه ناایمن در روستاهای استان گلستان وجود دارد.

 

براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته در کشور قرار شده تا در افق ۱۴۱۰ و طی دو برنامه ۵ ساله تعداد واحدهای مسکونی غیرمقاوم و ناایمن در روستاهای کشور از جمله در گلستان به صفر برسد.

 

اما یک‌ چالش اساسی در تحقق این هدف وجود دارد و آن ساخت واحدهای مسکونی غیرفنی و غیراصولی با مصالح مرغوب است. این اتفاق اغلب در روستاها و شهرهای کوچک شمال و شرق استان در حال انجام است و ما شاهد تولید مسکن غیرمجاز و غیرفنی در داخل و حتی خارج بافت هستیم. این واحدها در زمان بروز حوادثی مانند سیل و زلزله و … به شدت خسارت جانی و مالی ساکنان را افزایش می‌دهد و لازم است دستگاه‌های متولی و ذیربط به این نوع ساخت و سازها برخورد جدی داشته باشند.

 

در سال ۱۴۰۰ نوسازی و بهسازی ۵ هزار واحدمسکونی در بافت‌های فرسوده روستایی در دستور کار قرار گرفت که برای همه واحدها پروانه صادر و به بانک‌ها معرفی شده‌اند و از این تعداد ۷۰ درصد موفق به انعقاد قرارداد با بانک‌ها شدند. براساس آخرین بررسی‌ها حدود ۲ هزار واحد مسکونی در این طرح در مرحله فونداسیون، یکهزار و ۵۰۰ واحد در مرحله اسکلت و حدود یکهزار واحد نیز در مرحله سقف و ستون قرار دارد.

تاریخ انتشار: ۱۶ فروردین، ۱۴۰۱ Print This Post نسخه قابل چاپ |


  • گرگان، میدان بسیج، سایت اداری استانداری
  • تلفن تماس: 2-32480281 017
  • نمابر: 32480280 017
  • سامانه پیامکی: 100000100100
  • پست الکترونیکی: info@bmgolestan.ir

© تمامی حقوق مادی و معنوی این پرتال متعلق به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گلستان می باشد.