روستاهای گلستان در مسیر توسعه گردشگری / بافت‌های باارزش احیا می‌شود

 

 

مهندس حسینی از اجرای طرح‌های هادی برای حفظ و احیای بافت‌های باارزش و تاریخی روستاهای استان گلستان خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی بنیادمسکن انقلاب اسلامی گلستان،مهندس سیدمحمد حسینی اظهار کرد:  بافت کالبدی برخی از روستاهای استان گلستان دارای ویژگی‌های خاص معماری، تاریخی و فرهنگی؛ میراثی ارزشمند به شمار می‌رود که حفظ و نگهداری آنها از اهمیت فراوانی برخوردار است.

 

مدیرکل بنیادمسکن گلستان گفت: حفظ سیمای این روستاها ضمن مطلوب‌سازی این فضاها برای حضور و سکونت روستاییان، با جذب بیشتر گردشگران به رونق و توسعه گردشگری در این روستاها کمک خواهد کرد. از همین روی از برنامه سوم توسعه، طرح بهسازی و احیای بافت‌های با ارزش روستایی و روستاهای هدف گردشگری از سوی بنیادمسکن انقلاب اسلامی مطرح و پس از آن با ارائه راهکارهای اجرایی، قانون آن به تصویب رسید و دارای ردیف اعتباری در بودجه سنواتی کشور شد.

 

به گفته وی از مجموع حدود ۴۰ هزار روستا در کشور برای ۲۱۴ روستا طرح بهسازی بافت با ارزش و روستاهای هدف گردشگری تهیه شده که این طرح در ۱۳۰ روستا به اجرا درآمده است. در استان گلستان نیز ۴۵ روستا به عنوان بافت با ارزش و هدف گردشگرمعرفی شده که ۱۹ روستا دارای بافت باارزش ثبت شده ملی است و اولویت بنیادمسکن در اجرای طرح بهسازی و احیای بافت باارزش با این روستاها خواهد بود

 

مهندس حسینی افزود: اعتبارات اجرای طرح بهسازی و احیای بافت باارزش و روستاهای هدف گردشگری وابسته به اختصاص اعتبارات ملی است و تاکنون اجرای این طرح در دو روستای « زیارت» در گرگان و « فارسیان» در آزادشهر به اتمام رسیده است.

 

همچنین اجرای طرح در روستاهای « ساسنگ» در مینودشت، « شاهکوه» در گرگان، « بنفش تپه» در بندرگز، « پاقلعه» در رامیان و « چینو و زرین گل» در علی آبادکتول در دست اجرا قرار دارد. ضمن اینکه امسال نیز اعتباری برای شروع طرح بهسازی بافت باارزش برای روستاهای « گچی سو بالا» در کلاله، « استون آباد» بندرگز و « جعفرآباد» گرگان اختصاص پیدا کرد.

 

وی خاطرنشان کرد: در سفر اخیر دولت سیزدهم به استان گلستان یکی از پروژه‌های مصوب در حوزه بنیادمسکن، تکمیل و آغاز اجرای طرح بهسازی و احیای بافت باارزش در تعدادی از روستاها بوده که ۴۰ میلیارد تومان اعتبار برای آن پیش بینی شده است.

 

مدیرکل بنیادمسکن گلستان ابراز امیدواری کرد: با اجرای پروژه‌های مختلف در این روستاها، علاوه بر اقدامات عمرانی، زمینه جذب گردشگر نیز فراهم شده و تجربه در روستاهای زیارت و فارسیان نشان دهنده همین موضوع است.

 

 

تاریخ انتشار: ۱۶ فروردین، ۱۴۰۱ Print This Post نسخه قابل چاپ |


  • گرگان، میدان بسیج، سایت اداری استانداری
  • تلفن تماس: 2-32480281 017
  • نمابر: 32480280 017
  • سامانه پیامکی: 100000100100
  • پست الکترونیکی: info@bmgolestan.ir

© تمامی حقوق مادی و معنوی این پرتال متعلق به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گلستان می باشد.