روند پرداخت تسهیلات مسکن روستایی در استان گلستان تسهیل می‌شود

وجود ۱۰۰ هزار واحد مسکونی غیرمقاوم در روستاهای گلستان، ساخت ۳ هزار خانه برای محرومان، عقد قرارداد با ۴ هزار متقاضی طرح بهسازی مسکن روستایی و تسهیل در پرداخت تسهیلات مهم‌ترین موضوعات نشست مدیران مسکن و بانک‌های استان گلستان بود.

نشست مدیران عامل بانک‌های پرداخت کننده تسهیلات قرض‌الحسنه برای مقاوم‌سازی و بهسازی واحدهای مسکونی روستایی در استان برگزار شد. در این نشست بر تسهیل و روان‌سازی پرداخت تسهیلات از سوی بانک‌ها تأکید شد.

سیدمحمد حسینی، مدیرکل بنیاد مسکن استان در این نشست اظهار داشت: در جریان سیل سال گذشته که منجر به بازسازی بیش از ۲۲ هزار واحد مسکونی خسارت دیده از سیل شد، بانک‌های استان همکاری و عملکرد خوبی در زمینه پرداخت تسهیلات داشتند.

وی گفت: همکاری و روان سازی ارائه تسهیلات به متقاضیان ساخت مسکن نقش بسزایی در ترویج فرهنگ مقاوم سازی و جلوگیری از تلفات و خسارت‌های حوادث مترقبه و همچنین ایفای مسئولیت اجتماعی بانک‌ها دارد.

مدیرکل بنیاد مسکن استان با اشاره به وجود حدود ۱۰۰ هزار واحد مسکونی غیرمقاوم در روستاهای استان بر نقش محوری بانک‌ها در اجرای طرح‌های مختلف در حوزه به ویژه مسکن جوانان و محرومان و تسریع در روند مقاوم‌سازی واحدهای کم دوام و بی‌دوام تأکید کرد و یادآور شد: در سال گذشته با همکاری بانک‌ها در استان برابر با ۵ سال قبل از آن مسکن احداث و مقاوم‌سازی شد که اگر تعامل و همکاری بانک‌ها با مردم و بنیاد نبود، این امر محقق نمی شد.

حسینی با اشاره به اجرای طرح احداث ۳ هزار واحد مسکونی برای محرومان افزود: در کمتر از ۳ ماه، همه مشمولان این طرح با بانک‌ها قرارداد بستند که این امر در کشور بی‌سابقه و کم نظیر بوده است و علاوه براین تاکنون حدود ۴ هزار عقد قرارداد از سهمیه ۷ هزار واحدی طرح ویژه بهسازی و نوسازی مسکن روستایی نیز انجام شده است.

وی با اشاره به وظیفه و مسئولیت اجتماعی دستگاه‌ها ابراز داشت: ساخت ۴۰۰ واحد مسکن جوانان، ساخت بیش از ۲۰۰ واحد مسکونی برای خانواده‌های دارای حداقل دو عضو معلول و ساخت ۶۶ واحد مسکونی برای ایتام از دیگر برنامه‌های بنیاد مسکن استان است که در همه این طرح‌ها، نقش بانک‌ها مهم و اثرگذار است.

عبدالله باقریان، دبیر شورای هماهنگی بانک‌های استان نیز در این نشست، جهش در تولید مسکن روستایی در استان را ملموس و مشهود دانست و گفت: تسهیلات مسکن روستایی بنیاد مسکن تنها تسهیلاتی است که بدون سپرده‌گذاری و بدون نوبت و به صورت قرض الحسنه با کارمزد ۵ درصد و با بازپرداخت ۱۵ساله و به صورت ضمانت زنجیره‌ای به متقاضیان پرداخت می‌شود و نقش بسزایی در خانه‌دار شدن روستائیان داشته و دارد.

وی با اشاره به وقوع حوادث مختلف در سطح استان همزمان با شیوع ویروس کرونا ابراز داشت: سیستم بانکی با رویکرد جهادی به ارائه خدمات به مردم ادامه داده و همچنان بر برخورداری اقشار مختلف از خدمات بانکی تأکید دارد.

دبیر شورای هماهنگی بانک‌های استان افزود: پرداخت تسهیلات ساخت مسکن روستایی با توجه به نقش آن در زندگی افراد همیشه اولویت بانک‌ها بوده خواهد بود که پرداخت ۵ برابری این تسهیلات در سال گذشته و سالجاری گواه این ادعا است.

وی تکلیف دولت به بانک‌ها مبنی بر اخذ سفته زنجیره‌ای به عنوان ضمانت در اجرای طرح بهسازی و نوسازی مسکن روستائیان را کمک و گامی بزرگ در اجرای این طرح دانست و ابراز امیدواری کرد: جوانان، مستاجران و افراد فاقد مسکن روستایی با برخورداری از طرح‌های مختلف بنیاد مسکن صاحب خانه‌ای مقاوم و ایمن شوند.

محمد محمدپور، مدیرکل دفتر بازرسی و رسیدگی به شکایات استانداری گلستان آگاهی بخشی و سهولت در دسترسی و برخورداری از خدمات به مردم را دو مقوله مهم در رضایتمندی مردم دانست و گفت: این موضوعات ملاک عمل بنیاد و بانک‌ها بوده و هست.

تاریخ انتشار: 12 دی، 1399 Print This Postنسخه قابل چاپ |


  • گرگان، میدان بسیج، سایت اداری استانداری
  • تلفن تماس: 2-32480281 017
  • نمابر: 32480280 017
  • سامانه پیامکی: 100000100100
  • پست الکترونیکی: info@bmgolestan.ir

© تمامی حقوق مادی و معنوی این پرتال متعلق به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گلستان می باشد.